Як поводити себе, ставши заручником терористів

Основні принципи поведінки у разі захоплення вас заручником:

–  Примиріться з тим, що ви перебуваєте під повною владою терористів, які завжди можуть вас убити.

–  Не падайте духом, до кінця надійтеся на сприятливе вирішення екстремальної ситуації. Пам’ятайте, що отримавши інформацію про захоплення заручників, правоохоронні органи вже почали діяти і вживають всіх необхідних заходів задля вашого звільнення.

Ваша стратегія – «прийняття та пристосування».

Ваша головна мета – вижити і зберегти фізичне й душевне здоров’я.

Ваше головне завдання – зберігати самовладання, самоконтроль і самоповагу.

Найбільш ефективний засіб, який ви можете вжити для свого звільнення – це зберігати спокій.

Основні правила поведінки у разі захоплення Вас заручником:

1. По можливості якомога швидше опануйте себе, заспокойтеся, не піддавайтеся паніці, не допускайте істеричних проявів.
  2. Якщо вас поранено, намагайтеся не рухатися. Так ви зменшите втрату крові.
  3. Надайте допомогу і психологічну підтримку тим, хто слабший – пораненим, жінкам, дітям, особам похилого віку. Уникайте конфліктів при спілкуванні з іншими заручниками.
  4. Не ризикуйте своїм власним життям і життям оточуючих.
  5. Спілкуючись з терористами, не відводьте очей убік; у той же час, уникайте прямого погляду в очі (на несвідомому рівні такий погляд розглядається як виклик).
  6. 6. Говоріть спокійним голосом, уникайте викличного, ворожого гону.
  7. 7. Спробуйте переконати терористів забезпечити вам та іншим заручникам людські умови існування.
  8. Обов’язково запитуйте дозвіл на вчинення будь-яких дій (сісти, встати, попити, вийти в туалет).
  9. Для підтримання сил їжте все, що вам дають.
  10. Використовуйте будь-яку можливість для відпочинку. Стрес, у стані якого перебувають заручники, через деякий час призводить до повного нервового виснаження.
  11. За можливості дотримуйтеся вимог особистої гігієни.
  12. Старайтеся виконувати доступні фізичні вправи.
  13. Терористи зазвичай відбирають у заручників годинники, мобільні телефони, щоб ізолювати їх від зовнішнього світу. Тому при тривалому утриманні у полоні слідкуйте за часом, відмічайте зміну дня і ночі, ведіть календар.
  14. Будьте уважні. Намагайтеся запам’ятати імена (прізвиська), прикмети, голоси, особливості поведінки терористів, зміст їх розмов між собою. Ця інформація буде дуже важливою для правоохоронних органів після нейтралізації терористів і звільнення заручників.
  15. У випадку штурму спецпідрозділами правоохоронних органів приміщення, в якому вас утримують, негайно ляжте на підлогу обличчям униз, якомога далі від вікон і дверей. Ні в якому разі не беріть до рук зброю, кинуту терористами, інакше Вас можуть прийняти за одного з них.

ПАМ’ЯТКА

щодо першочергових дій у разі виявлення ознак вибухового пристрою або схожих на нього предметів

І. Характерними ознаками наявності вибухового пристрою може бути:

1. Знаходження у громадських місцях, транспорті валіз, кейсів, пакунків, коробок та інших предметів, залишених без нагляду власників.
  2. Отримання адресатом поштового відправлення від невідомого відправника, наявність у відправленні явного дисбалансу, нестандартний вигляд посилочної тари.
  3. Наявність у предметів характерного вигляду штатних бойових припасів, вибухових речовин, засобів або їх елементів.
  4. Наявність у виявлених предметів звуку працюючого годинникового механізму, запаху бензину, газу, розчинника, хімічних речовин, диму, що виходить з предмету тощо.
  5. Наявність у підозрілого пристрою елементів, що не відповідають його прямому призначенню або додаткового контакту з навколишніми предметами.
  6. Невідповідність маси дійсному призначенню або вигляду предмета.
  7. Наявність у дверях, вікнах будь-яких сторонніх предметів – закріпленого дроту, ниток, важелів, шнурів тощо;
  8. Наявність стороннього сміття, свіжооштукатурених та свіжопофарбованих ділянок стін, стелі, підлоги, порушення грунту, покриття на газонах, тротуарах, та відсутності пояснень щодо їх виникнення у відповідних служб.
  9. Наявність у контрольованих зонах залишеного автотранспорту, сторонніх чи нічийних приладів, механізмів, тимчасових споруд, будівельних матеріалів і конструкцій, тощо.
  10. Намагання особи з предметом у руках чи у специфічному одязі, що дозволяє приховувати на тілі вибуховий пристрій, за будь-яких обставин безпосередньо наблизитися до об’єкту охорони чи маршруту нього пересування.

Категорично забороняється самостійно проводити з підозрілим предметом будь-які дії.

В усіх випадках про виявлення ознак вибухового пристрою, підозрілих предметні, осіб повідомляти за тел.102 або 235 55 18 (цілодобово) оперативного чергового УСБ України